Coraz trudniej kupić mieszkanie

Coraz trudniej kupić mieszkanie

Program Bezpieczny Kredyt 2% pobudził rynek nieruchomości. Klienci chcą kupować mieszkania, ale na przeszkodzie stają inne czynniki, takie jak np. wysoka cena nieruchomości. W opinii pośredników w obrocie nieruchomościami nastroje na rynku są dobre, mimo to coraz trudniej jest kupić nieruchomość.

Portal Nieruchomosci-online.pl opublikował wyniki kolejnej edycji cyklicznego badania nastrojów na rynku, w którym biorą udział pośrednicy w obrocie nieruchomościami. W ich opinii nastroje są dobre. Wartość indeksu INPON, będącego barometrem koniunktury, w III kwartale 2023 roku utrzymywała się na poziomie 60 punktów, przy czym poziom 50 punktów jest uważany jako próg optymizmu.

Jest to kolejny kwartał z wysokimi odczytami indeksu, co potwierdza, że sytuacja jest stabilna, a sezonowość nie ma decydującego wpływu na nastroje.

Czynniki pobudzające popyt

W ostatnich miesiącach na rynku nieruchomości pojawiło się wiele czynników wpływających pozytywnie na stronę popytową. Na początku roku, po decyzji KNF, banki mogły złagodzić sposób liczenia zdolności kredytowej. Wyhamowały podwyżki stóp procentowych i w III kwartale pojawiły się pierwsze decyzje Rady Polityki Pieniężnej, które spowodowały obniżki kosztu kredytu.

Tańszy kredyt wpływa pozytywnie na zdolność kredytową, dzięki czemu finansowanie nieruchomości jest coraz bardziej dostępne. W lipcu wystartował nowy rządowy program pomocy w zakupie pierwszego mieszkania. Dzięki Bezpiecznemu Kredytowi 2% wiele osób może liczyć na kredyt hipoteczny na preferencyjnych warunkach.

Wiele osób, które wcześniej odkładało decyzję o zakupie własnego mieszkania, teraz powraca do swoich planów. Mimo wszystko nie jest łatwo o zakup mieszkania na dogodnych warunkach.

Bezpieczny Kredyt 2% rozpędził rynek i podniósł ceny mieszkań

Mimo większej dostępności kredytów hipotecznych wciąż wiele osób nie będzie mogło sobie pozwolić na zakup mieszkania. Ceny mieszkań, znacznie wzrosły w ostatnim okresie. Jest to spowodowane między innymi zwiększonym popytem, przy podaży utrzymującej się na stałym poziomie oraz Bezpiecznym Kredytem 2%.

Wysokie limity cen mieszkań kwalifikujących się na kredyt z dopłatami sprawiły, że zarówno właściciele mieszkań na rynku wtórnym, jak i deweloperzy zdecydowali się w wielu przypadkach na podniesienie cen do górnego limitu. Zgodnie z regulacjami cena nieruchomości finansowanej Bezpiecznym Kredytem 2% może wynieść nawet 700 tys. zł lub 800 tys. zł w zależności od kredytobiorcy.

Osoby, które chcą skorzystać z preferencyjnego kredytu, czasami nie mają wyjścia i muszą zapłacić więcej. Sprzedający są mniej skłonni do negocjacji, bo i tak liczą, że sprzedadzą nieruchomość na swoich warunkach.

Problem z dostępnością lokali

Największym problemem rynku jest obecnie mała dostępność nieruchomości na sprzedaż. Na rynku pierwotnym jest mało nowych mieszkań, nowych  budów i nowych pozwoleń na budowę. Nieco lepsza sytuacja jest na rynku wtórnym, ale najpopularniejsze nieruchomości (kawalerki i średniej wielkości mieszkania) w najbardziej atrakcyjnych lokalizacjach są już mocno przebrane. Atrakcyjne nieruchomości sprzedają się błyskawicznie i stały się wręcz dobrem luksusowym względu na wysokie ceny i wspomnianą małą dostępność.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone