Leki

Suplementy diety z omega-3 przereklamowane?

W ostatnim czasie kwasom omega-3 przypisuje się cudowne właściwości. Czy rzeczywiście działają one na organizm tak dobroczynnie, czy część z ich atutów to może zasługa raczej specow od marketingu?

Suplementy diety są zagrożeniem dla zdrowia

Moda na zdrowy tryb życia nie omija Polski. Jest ona jednak często mylnie pojmowana, a w związku z tym może zaszkodzić. Szczególnie osobom w starszym wieku, które naturalne witaminy i ruch na świeżym powietrzu zastępują suplementami diety.

Aspiryna walczy z rakiem

Aspiryna – czy znasz kogoś, kto nie słyszał o tym leku? Trudno mi to sobie wyobrazić. Aspiryna to jeden z najbardziej popularnych leków niezmiennie od stu lat. A wszystko dzięki jej własciwościom.

Kardiowersja przywraca prawidłowy rytm serca

Nazwa przywrócenia prawidłowego rytmu serca to kardiowersja elektryczna. Wykonywana jest przy użyciu defibrylatora. Elektryczna stymulacja prowadzona jest przy jednoczesnym monitorowaniu wskaźników w EKG. Obecnie maksymalna wartość stosowanej podczas zabiegu energii to 200J, niegdyś elektrody mogły wygenerować nawet 360J. Pacjent przed kardiowersją elektryczną poddawany jest narkozie.

Pigułki antykoncepcyjne dla mężczyzn

Naukowcy z Centrum Medycznego Columbia University są coraz bliżsi opracowania pigułki antykoncepcyjnej dla mężczyzn. Znają już mechanizm, który może pomóc im osiągnąć ten cel.

Leki będą droższe?

Pakiet ustaw zdrowotnych jest jednym z priorytetów Sejmu. W nim największe emocje budzi ustawa refundacyjna. Jeśli zostanie zaakceptowana w obecnym kształcie, pacjenci więcej zapłacą za leki, w sumie o 3 mld zł więcej w ciągu 4 lat.

Reklama farmaceutyczna rośnie w siłę

Producenci leków nie szczędzą grosza na reklamę. W 2009 roku wyłożyli na nią 1,8 mld zł, w 2010 już 2,4 mld zł. Co roku nakłady rosną. I przynoszą efekty. Leków bez recepty sprzedaje się coraz więcej.

Nowy wardenafil na problemy z erekcją

Problemy z erekcją można uznać za jedną z chorób cywilizacyjnych. Jest na tyle powszechna, aby uważać ją za istotny problem. Tym bardziej, że ma destruktywny wpływ na całe życie.

Metoda in vitro uhonorowana nagrodą Nobla

Jak co roku w październiku przyznawane są nagrody im. Alfreda Nobla naukowcom z różnych dziedzin nauki. Jednak rzadko kiedy Nobel z medycyny wywołuje na świecie tyle kontrowersji. W tym roku tak się właśnie stało, a lawina dyskusji narosła za sprawą uhonorowania brytyjskiego biologa Roberta Edwardsa.

  • 1
  • 2