Jak przygotować nieruchomość do sprzedaży: proste wskazówki dla właścicieli

Jak przygotować nieruchomość do sprzedaży: proste wskazówki dla właścicieli

Sprzedaż mieszkania to proces, który składa się z co najmniej kilku etapów. Jednym z nich jest przygotowanie mieszkania na odwiedziny potencjalnych kupców. Jest to ważny krok, ponieważ decyduje o wrażeniu, jakie lokum zrobi na osobach zainteresowanych. Obecnie usługami home staging, czyli fachowym przygotowaniem mieszkania na sprzedaż zajmują się agencje nieruchomości. Nie oznacza to oczywiście, że nie możemy tego zrobić równie dobrze samodzielnie. Należy jednak pamiętać o kilku zasadach.

Wygląd wnętrza ma coraz większe znaczenie

Choć o kupnie mieszkania wciąż decyduje przede wszystkim cena, inwestorzy coraz częściej zwracają uwagę również na standard i aranżację wnętrza. Spędzamy w mieszkaniach coraz więcej czasu, część z nas pracuje w domu i jego wygląd oraz funkcjonalność nabierają znaczenia. Właśnie dlatego aranżacja wnętrza na sprzedaż i decydujące pierwsze wrażenie może ułatwić nam całą transakcję. Od czego zacząć?

Pierwszym krokiem do przygotowania nieruchomości na sprzedaż jest usunięcie z mieszkania wszystkich rzeczy poprzednich lokatorów. Meble, sprzęt czy drobiazgi przechowywane w piwnicy też muszą zniknąć. Dopiero gdy lokum będzie zupełnie puste, możemy ocenić jego stan i zaplanować niezbędne prace remontowe.

Według wielu pracowników agencji nieruchomości najlepiej sprzedają się mieszkania w przeciętnym standardzie urządzone w naturalny sposób. Kupców zachęcają dziś jasne kolory, otwarte przestrzenie i naturalne materiały. Wiedzę tę możemy wykorzystać, by sprzedać nasz lokal szybciej i za wyższą cenę.

Aby osiągnąć zamierzony efekt, czasem trzeba zainwestować w remont. Odnowione wnętrze o atrakcyjnym rozkładzie zdecydowanie szybciej znajdzie kupca. Oczywiście na rynku pojawiają się oferty sprzedaży nieruchomości do remontu. Oznacza to, że prace przygotowawcze można zakończyć na etapie wyniesienia rzeczy z mieszkania. Jednak wtedy cena naszej nieruchomości musi być odpowiednio niższa. Jeśli nie chcemy tracić w ten sposób pieniędzy, warto zainwestować choćby w niewielkie prace naprawcze czy remontowe.

Jak home staging pomaga w sprzedaży?

Home staging nie obejmuje zwykle poważnych prac remontowych w mieszkaniu. Chodzi raczej o odmalowanie ścian, położenie nowych tapet czy ogólne odświeżenie wnętrza. Kolejnym krokiem jest dobranie mebli i dodatków tak, by tworzyły spójną i zachęcającą całość. Jak wspominaliśmy, w czasie aranżacji nie warto stawiać na charakterystyczny styl, należy też unikać przesady przy doborze dodatków i bibelotów. Największą popularnością cieszą się neutralne wnętrza, w których przestrzeń ustępuje miejsca przytłoczeniu. W udanym urządzaniu mieszkania na sprzedaż nie chodzi o to, by wnętrze nam się podobało, a raczej o to, by łatwo było poczuć się w nim jak w domu.

Etap aranżacji warto zakończyć zadbaniem o odpowiednie oświetlenie każdego pomieszczenia. Wielu sprzedających zapomina o tym szczególe, a ma on ogromne znaczenie dla ogólnego efektu. Ciepłe, odpowiednio skierowane światło punktowe dodaje uroku każdemu, nawet surowemu wnętrzu.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone