Na co zwrócić uwagę, inwestując w lokal użytkowy?

Na co zwrócić uwagę, inwestując w lokal użytkowy?

Nieruchomości dzieli się zwykle na mieszkania i nieruchomości komercyjne, czyli lokale użytkowe. Chociaż bardzo popularne jest inwestowanie w mieszkania na wynajem, część inwestorów decyduje się na zakup lokalu użytkowego. Na co warto zwrócić uwagę przy tego rodzaju inwestycji?

Lokal użytkowy to taki, który ma przeznaczenie inne niż mieszkalne. Celem użytkowym może być wykonywanie w lokalu jakieś usługi, prowadzenie sprzedaży towarów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej czy magazynowanie towarów. Lokale użytkowe są więc wykorzystywane do celów komercyjnych związanych z działalnością gospodarczą.

Decydując się na zainwestowanie w lokal użytkowy, warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Po pierwsze ważna jest lokalizacja. Należy przeanalizować jej atrakcyjność pod kątem prowadzenia w lokalu przez najemcę działalności gospodarczej. Ważne jest natężenie ruchu pieszych, dostępność miejsc parkingowych, występowanie w najbliższej okolicy innych punktów handlowych i usługowych. Warto zastanowić się, jaki biznes mógłby funkcjonować w danym lokalu i czy będzie mógł liczyć na wystarczającą liczbę klientów, aby zarobić na czynsz za wynajem.

Zakup lokalu użytkowego różni się od zakupu mieszkania m.in. tym, że przede wszystkim musi on zapewniać dobre warunki do prowadzenia działalności. Oczywiście decydując się na zakup lokalu, należy zwrócić uwagę na jego stan techniczny, ponieważ wszystkie duże remonty, które będzie trzeba w nim przeprowadzić, będą finansowo obciążały właściciela. Najemca nie zdecyduje się na lokal z niesprawnymi instalacjami, czy przeciekającym dachem. Wszystkie tego typu sprawy trzeba uporządkować, zanim wynajmie się lokal. Jednak aspekty takie jak wygląd, jakość wykończenia, czy walory architektoniczne powinny zejść na dalszy plan. Najważniejsze jest, czy inwestycja w tę konkretną nieruchomość przyniesie korzyści finansowe.

Przystępując do inwestycji, warto zastanowić się, kto mógłby być potencjalnym najemcą, jakie usługi mogłyby w lokalu funkcjonować, dla jakich branż będzie on odpowiedni. Ustalając stawkę czynszu, którą wynajmujący będzie pobierał od najemcy, dobrze jest wstępnie obliczyć, ilu najemca musiałby mieć klientów, żeby na ten czynsz zarobić. Pomocne może okazać się przygotowanie krótkiego biznesplanu i obliczenie rentowności inwestycji. Należy również pamiętać, ze znalezienie najemcy wymaga czasu, a lokale usługowe zwykle dłużej czekają na chętnych niż mieszkania. Przy wykonywaniu obliczeń, nie można zapomnieć również o konieczności opłacania podatku od nieruchomości. Jego wysokość można obliczyć na podstawie powierzchni lokalu oraz maksymalnych stawek podatku od nieruchomości obowiązujących w danej lokalizacji.

Gdy lokal jest już gotowy do wynajęcia, przed podpisaniem umowy z najemcą, warto go sprawdzić, dowiedzieć się, jakie ma plany względem nieruchomości, czy posiada doświadczenie w prowadzeniu działalności. Podjęcie współpracy z kimś, kto nie ma zbyt dużej wiedzy na temat planowanego przedsięwzięcia, może okazać się ryzykowane – w sytuacji, gdy biznes nie będzie szedł najlepiej, mogą pojawić się problemy z regulowaniem czynszu, a to będzie obciążeniem również dla wynajmującego.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone