Heterochromia

Jedną z najbardziej niezwykłych i fascynujących wad genetycznych, które wcale nie muszą wiązać się z odrzuceniem społecznym, jest z heterochromia. Choroba ta objawia się różnobarwnością tęczówki, przez co oczy mają inny, niezwykły kolor.

Wiele gwiazd show biznesu decyduje się na noszenie dwukolorowych soczewek, by uzyskać właśnie take efekt. Wyróżnia się dwie odmiany tego zaburzenia.

  1. heterochromia iridis to różnobarwność jednej tęczówki,
  2. heterochromia iridium występuje wówczas, gdy obie tęczówki mają inną barwę.

Przyczyna tej wady leży w innym położeniu barwnika na przynajmniej dwóch częściach tęczówki jednego oka oraz na odmiennym zabarwieniu oczu. Wada ta nie jest uciążliwa i nie wywołuje poważniejszych konsekwencji związanych ze wzrokiem. Występuje także u zwierząt.

Statystycznie heterochromia dotyka tylko 1 proc. populacji ludzi. Narząd określany jako tęczówka oka wyposażony jest w wiele włókien mięśniowych, których zadaniem, poprzez nieustannie zwężanie i rozszerzenie, jest dostosowanie właściwej ilości światła, które działa na soczewkę. Zaburzenie koloru tęczówki wywoływane jest przez wadę genetyczną i związane jest z nieodpowiednią zawartością melaniny. Dotyczyć ono może również włosów lub skóry. Najczęściej jest dziedziczone.

Heterochromia to efektowna wada genetyczna. Chory może mieć jedno oko brązowe, a drugie niebieskie bądź filetowy pierścień na piwnej tęczówce. Takie spojrzenie z pewnością robi wrażenie. Nie brakuje gwiazd, które posiadają heterochromię, różnobarwne tęczówki mają m.in. David Bowie, Jane Seymour oraz Dan Ackroyd. Zaburzenie to często kojarzone jest również z psami rasy husky.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone