lokal gastronomiczny

Rodzaje lokali użytkowych

Lokale użytkowe są stałym obiektem zainteresowania. Zarówno ze strony wynajmujących, jak i najemców. Dla części osób jest to znakomity sposób na inwestycję i stałe źródło dochodu. Z kolei dla początkujących przedsiębiorców możliwość wynajęcia lokalu to znaczna oszczędność i zmniejszenie ryzyka poniesienia strat finansowych w przypadku niepowodzenia biznesu. Zobaczmy, jakie rodzaje lokali użytkowych są dostępne na rynku i na co warto zwrócić uwagę, jeśli chcemy wynająć lub kupić taką nieruchomość.

Czym jest lokal użytkowy?

W kodeksie cywilnym nie pojawia się definicja lokalu użytkowego. Możemy ją jednak znaleźć w ustawie o własności lokali, ewentualnie w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury dotyczącego warunków technicznych budynków oraz ich usytuowania. Zgodnie z treścią tych dokumentów lokal użytkowy to miejsce wydzielone ścianami lub stałymi przegrodami budowlanymi, budynek, pomieszczenie lub zespół pomieszczeń, który nie jest mieszkaniem, pomieszczeniem technicznym, ani gospodarczym. Jest to dość szeroka definicja i wiele lokali dostępnych spełnia wskazane warunki. Rozporządzenie ministra określa jednak także wymagania techniczne, jakie muszą spełniać określone rodzaje lokali.

Lokalem użytkowym może być równie dobrze cały budynek, jak i jego odrębny fragment. Taka wydzielona część zwana jest samodzielnym lokalem użytkowym. To korzystne rozwiązanie, zwłaszcza pod względem finansowym, z którego chętnie korzystają przedsiębiorcy dopiero startujący z biznesem i szukający bezpiecznej pozycji na rynku. Zakup lokalu otwiera szereg możliwości z wynajmem na czele. Co ciekawe, można znaleźć także sprzedawców oferujących lokale razem z najemcami. Zajmują się tym brokerzy nieruchomości komercyjnych, którzy często mają w swojej ofercie lokale, które nie trafiają do ogólnego obiegu.

Rodzaje lokali użytkowych

Dostępne na rynku pomieszczenia i budynki możemy podzielić na kilka kategorii. Są to lokale handlowo-usługowe oraz biura, lokale instytucjonalne, sportowe, kulturalne, a także lokale krótkiego zakwaterowania.

Decydując się na zakup lub wynajęcie lokalu, weźmy pod uwagę przede wszystkim jego lokalizację. Oczywiście stan techniczny, liczba pomieszczeń i tego typu szczegóły także mają znaczenie. Jednak w ich przypadku możemy jeszcze coś zmienić przez remont czy na przykład wymianę mebli. Z lokalizacją nie mamy już takich możliwości. Możemy jednak przewidzieć pewne rzeczy i wybrać na przykład miejsce, które w przyszłości nabierze znaczenia i będzie elementem prężnie działającego osiedla biznesowego. A nam przyniesie znaczące zyski. Inwestycje w lokale użytkowe mogą być źródłem dużych dochodów. Trzeba jednak przyznać, że wymaga to większego zaangażowania niż wynajem mieszkań i jest obarczone pewnym ryzykiem.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone