nowoczesne biuro

Na co zwrócić uwagę, zanim kupimy lokal użytkowy

Zakup lokalu użytkowego to prawdziwe wyzwanie. Ale warto się go podjąć, jeśli marzy się o prowadzeniu własnego biznesu. Lokal komercyjny można zaaranżować na salon kosmetyczny, sklep czy gabinet lekarski. Kupno takiej nieruchomości stanowi również obecnie formę inwestycji – lokaty kapitału. Żeby nie popełnić błędów, trzeba wziąć pod uwagę kilka kwestii.

Na co zwrócić uwagę? Najważniejszą kwestią jest lokalizacja nieruchomości, którą chcemy kupić. Do naszego lokalu, bez względu na jego przeznaczenie, powinien prowadzić dogodny dojazd. Klienci docenią z pewnością parking bądź miejsca parkingowe w pobliżu oraz dogodny dojazd komunikacją miejską. Warto sprawdzić, czy budynek, w którym znajduje się interesujący nas lokal, jest przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami Z kolei bliskość osiedli mieszkaniowych zapewni nam potencjalnych klientów

Kolejną kwestią jest stan techniczny lokalu. Upewnijmy się, czy nie wymaga on generalnego remontu. Jeśli wymaga, spróbujmy oszacować jego koszty. Czy wystarczy odświeżenie bądź delikatny lifting, czy może konieczna jest poważna naprawa? Warto zorientować się także, czy lokal użytkowy posiada odpowiednie przyłącza i jaki będzie zakres prac związany z dostosowaniem nieruchomości do prowadzenia naszej działalności. Jeśli jesteśmy zadowoleni z wizerunku lokalu, pamiętajmy, że to nie wystarczy. Lokal musi spełniać wymogi określone przez prawo: m.in. posiadać odpowiednią wysokość, szerokość, jak również dostęp do prądu i bieżącej wody. Sprawdźmy, czy będziemy mieć możliwość umieszczenia szyldu z nazwą firmy, aby każdy bez trudu znalazł lokal. I czy nieruchomość odpowiada w pełni naszym potrzebom.

Lokal musi nam także odpowiadać pod względem metrażu. Patrzmy perspektywicznie: być może w niedalekiej przyszłości nasz biznes rozrośnie się do tego stopnia, że będziemy potrzebować większej powierzchni? Warto o tym pomyśleć zawczasu, niż później szukać większego miejsca

Nie każdy kupuje lokal komercyjny, ale prowadzić w nim działalność gospodarczą. Niektórzy chcą go nabyć, aby go wynająć i na nim zarabiać. Przeliczmy, czy nam się to będzie opłacać.

A jak wyglądają kwestie formalne? Musimy przygotować się na koszty transakcyjne. Opłaty te są niezależne od tego czy zamierzamy sami użytkować lokal, czy chcemy go wynająć. Składają się na nie m.in.: taksa notarialna z 23% VAT-em, koszty wypisów z aktu notarialnego również z 23% VAT-em, koszt założenia księgi wieczystej czy koszt wpisania do księgi wieczystej. Zwolnieniem z podatku VAT objęte są niemal wyłącznie lokale nabywane na rynku wtórnym. Na rynku pierwotnym zakup nowo wybudowanego lokalu użytkowego bez doliczonego do ceny sprzedaży podatku VAT jest praktycznie niemożliwy.

Jeśli zdecydujemy się na kupno lokalu niekomercyjnego, spiszmy umowę przedwstępną, która jasno określi warunki kupna. Muszą się w niej znaleźć takie elementy jak: przedmiot umowy wraz z dokładną lokalizacją, powierzchnią i standardem w dniu odbioru, wysokość zadatku, cena, terminy wpłat kolejnych transz, termin zakończenia inwestycji, termin podpisania umowy przenoszącej własność, warunki niewywiązania się z powyższych zobowiązań przez każdą ze stron.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone