Dna moczanowa, czyli artretyzm

Dna moczanowa to choroba znana raczej pod nazwą artretyzm.

Zaburzenie metabolizmu kwasu moczowego można podzielić na dwa rodzaje:

  • pierwotny,
  • wtórny.

Dna pierwotna to najczęściej niewłaściwe wydalanie kwasu moczowego do nerek lub jego nadmierne produkowanie. Natomiast dna wtórna związana jest z nadprodukcją kwasu moczowego, będącego konsekwencją innych chorób, np. białaczki lub niedokrwistości hemolitycznej. Dna wtórna można wystąpić także po chemioterapii lub radioterapii stosowanej w trakcie leczenia nowotworu.

Głód, choroby nerek oraz kwasica ketonowa również mogą przyczynić się do pojawienia się tego zaburzenia. Dna moczanowa objawia się silnym bólem najczęściej jednego stawu. Atak stawu śródstopno-paliczkowego palucha medycznie nazywany jest podagrą. Ponadto występuje też chiragra (stawy ręki), gonagra (staw kolanowy) i omagra (staw barkowy).

Symptomy choroby pojawią się w godzinnych porannych lub po obfitym posiłku wraz z alkoholem. Częstotliwość ataków to zazwyczaj raz na trzy tygodnie. Konieczne jest zastosowanie odpowiedniej kuracji, by móc funkcjonować w pełni normalnie. Brak właściwej terapii możne doprowadzić do powstania guzków, ubytków kostnych i kamicy moczanowej.

Diagnostyka dny moczanowej opiera się na ustaleniu, czy w płynie stawowym znajdują się kryształki kwasu moczowego. Niezbędne jest także przeprowadzenie wywiadu środowiskowego, by ustalić nawyki pacjenta. Choroba ta atakuje najczęściej mężczyzn w wieku powyżej 40 lat. Ma ona związek z niezdrowym stylem życia i chorobami cywilizacyjnymi. Osoby chore na dnę moczanową wyglądają zdrowo, są odżywione i dobrze zbudowane.

Leczenie artretyzmu przebiegać może na trzy sposoby:

  1. W pierwszym likwidowana jest reakcja zapalna organizmu poprzez zastosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
  2. Można także starać się obniżyć poziom kwasu moczowego we krwi za pomocą właściwej diety i leków moczopędnych. Z jadłospisu wyeliminowane zostają: mięso, rośliny strączkowe, alkohol.
  3. Ostatnia metoda to usuwanie powstałych powikłań poprzez rehabilitację narządów ruchu, operację guzków i wzmocnienie nerek.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone