Toksoplazmoza – choroba odzwierzęca

Toksoplazmoza to dość powszechna choroba, która występuje u ludzi oraz zwierząt. Jej przyczyną jest zarażenie pierwotniakiem rodzaju Toxoplasma gondii. Przenoszona jest najczęściej przez koty domowe, które w przypadku toksoplazmozy są żywicielem ostatecznym. Natomiast ludzie, inne ssaki i ptaki mogą żywicielem pośrednim.

Toksoplazmoza występuje a całym świecie. Jednak duża liczba zarażonych nie oznacza wielu chorych. Głównie mamy do czynnienia z noscielami. Toksoplazmozą można zarazić się jedząc surowe albo niedogotowane mięso, w którym znajdują się cysty z bradyzoitami T. gondii. Ponadto ryzko choroby wystepuje w momenice zjadzenia czegoś, co miało kontakt z zanieczyszczonym kałem, moczem lub śliną zwierząt, majacych toksoplazmozę. Ponadto choroba przenoszona jest drogą kropelkową oraz przez transplantacje.

Chore koty wydalają oocysty. Zawrte są one w kale, nie giną w środowisku zewnętrznym, dlatego łatwo może dojść do zarażenia ssaków lub ptaków. Objawy zarażenia raczej się nie ujawniają. Zachorowanie na toksoplazmozę w przypadku szczurów ujawnia się zanikiem naturalnych rekacji samozachowyczych, czyli braku uczucia niebezpieczeństwa przed drapieżnikiami. Natomiast u ludzi toksoplazmoza prowadzi do gorączki, powiększenia węzłów chłonnych, występują objawy sugerujące grypę, dojść może też do zapalenia mózgu i opon mózgowych oraz kłopotów ze stawowami.

Toksoplazmoza dzieli się na kilka podrodzajów. W przypadku określonych objawów może być toksoplazmoza:

  • objawowa,
  • utajona.

Pod względem sposóbu zarażenia wystepuje toksoplazmoza:

  • nabyta – spowodowana jest zjedzeniem surowego lub niedogotowanego mięsa, nieprzegotowanego mleka, brudnych owoców z ogrodu, które mogły dotykać chore zwierzęta,
  • wrodzona – dotyczy wniknięcia pasożyta do płodu przez łożysko. Objawy choroby zalezne sa od trymestru ciazy, a zalicza sie do nich małogłowie badz wodogłowie, zapalenia siatkówki oraz naczyniówki. Często występuje także zwapnienia śródmózgowe. Dziecko może przyjść na świata ze znaczynm stopniem opóźnienie rozwoju umysłowego. Rzadziej dochodzi do hipotrofii, hepatomegalii czy agenezji gałki ocznej. Ryzyko komplikacji u kobiet w ciąży związanych z toksoplazmozą jest bardzo duże, dlatego konieczne jest wykonanie szergu badań wykluczających zakażenie lub weryfikujące stan zdrowia matki. Leczenie toksoplazmozy może odbywać się poprzez podawanie antybiotyków. Trwa nawet kilka lat. W przypadku zachrowania płodu, skutki toksoplazmozy są nieodwracalne. Pasożyt umiera po zamrożeniu lub gotowaniu około 20 minut w temperaturze powżej 60 stopni Celsjusza.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone