Zapalenie spojówek

Najczęściej występującą chorobą oczu u ludzi jest zapalenie spojówek. Ta choroba dotknąć może każdego człowieka bez względu na wiek i porę roku, choć okres wiosenno-letni bardziej sprzyja jej powstawaniu.

Zapalenie spojówek to po prostu silne, większe niż zazwyczaj ukrwienie spojówki, stąd podstawowy objaw choroby, czyli zaczerwienione oczy, duży napływ krwi powoduje też nadmierne łzawienie. Występują różne rodzaje zapalenia spojówek, dzieli się ja na

  • infekcyjne,
  • nieinfekcyjne.

Te ostatnie mają zazwyczaj podłoże alergiczne. Mniej uciążliwe związane jest z okresowym pyleniem roślin i charakteryzuje się silną wodnistą wydzieliną oka i swędzeniem. Może też występować, kiedy używamy szkieł kontaktowych lub nasz organizm nie toleruje kosmetyków przez nas stosowanych.

Drugi typ to atopowe zapalenie spojówek powiązane z chorobami skóry. Ten typ występuje przez cały rok. Nieinfekcyjne zapalenie spojówek spowodować mogą jeszcze czynniki chemiczne i tzw. odczynowe. Chemiczne czynniki to oczywiście spowodowane kontaktem człowieka z niebezpiecznymi dla zdrowia środkami. Wtedy zawsze należy oko przemywać dużą ilością wody.

Odczynowe zapalenie występuje, gdy stykamy się z pyłem, wysokim nasłonecznieniem, dymem lub dużo pracujemy prze komputerem. Również drobne urazy spowodowane długim przebywaniem w wodzie morskiej lub tej w basenie mogą powodować ten typ zapalenia spojówek.

Infekcyjne zapalenie spojówek podobnie jak to nieinfekcyjne występuje bardzo często i bardzo łatwo się nim zarazić. Czynniki je wywołujące to wirusy, grzyby i bakterie.

Wirusowe charakteryzuje się oczywiście łzawienie i zaczerwienieniem, a poza tym ciągle odczuwa się uporczywe kłucie lub mamy wrażenie, że jakieś drobinki dostały się pod powiekę. Zapaleniu bakteryjnemu towarzyszy ropna wydzielina, zaczerwienienie i opuchlizna. Grzybicze zapalenie występuje, jako reakcja organizmu na zażywane leki sterydowe lub antybiotyki. W tym wypadku przeważnie odczuwa się niewielki ból gałki ocznej. W początkowej fazie wszystkie typy tej choroby oczu leczy się kroplami na bazie nagietka i świetlika, a także zaleca się szczególne dbanie o czystość oczu. Bakteryjne zapalenie oczu oczywiście leczy się tymi z dodatkiem antybiotyku, a przy alergicznym zapisywane są leki przeciwhistaminowe i przeciwalergiczne, a także zalecane jest unikanie alergenów, np. pozbycie się zwierząt. Jeśli zapalenie spojówek jest przewlekłe to wtedy okulista zaleca krople ze sterydami.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone