Chłoniak skóry

Chłoniak jest jednym z rodzajów chorób nowotworowych. Zmiany chorobotwórcze można dostrzec na skórze, stąd nazwa – chłoniak skóry.

Najczęściej występuje ziarniniak grzybiasty. Komórki rakowe atakują układ chłonny, co grozi przerzutami do innych narządów. Ponadto upośledza mechanizmy obronne organizmu. Życie może uratować wykrycie chłoniaka we wczesnym stadium. Ten rodzaj choroby nowotworowej leczony jest przez dermatologów.

Przyczyny zachorowań na chłoniaki skóry nie są znane. Wpływ na to mogą mieć niektóre wirusy lub leki. Komórkami układu chłodnego są głównie limfocyty. Pełnią one funkcje odpornościową (typ B) lub rozwojową (typ T). Nowotwór upośledza oba rodzaje limfocytów, stąd ich podział. Ich nieprawidłowe działanie można dostrzec, dzięki zmianom na skórze.

Pierwsze objawy ziarniaka to rumienie. Rak przypominać może łuszczycę. Taka dolegliwość leczona w nieodpowiedni sposób może utrzymywać się nawet kilka lat. Następnie na skórze pojawiają się nacieki i guzy. W trzeciej fazie najczęściej pacjent ma już przeżuty, np. do wątroby lub płuc. Do objawów somatycznych zaliczyć można też:

  • ogólne osłabienie,
  • nagły spadek masy ciała,
  • długotrwały stan podgorączkowy,
  • swędzenie skóry,
  • nadmierne pocenie się.

Wczesne wykrycie chłoniaka skóry daje duże szanse na przeżycie. Leczenie chłoniaka opiera się przede wszystkim na naświetlaniu oraz radioterapii. Efekty są zadowalające podczas walki z siatkowicą (dotyka głównie mężczyzn) i ziarniniakiem oraz chłoniakami typu B. W przypadku zespołu Sezary’ego, na który zapadają tylko osoby w podeszły wieku, większość chorych umiera.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone