Przepuklina wrodzona lub nabyta

Uciążliwą dolegliwością z pewnością jest przepuklina. Dotyczy zazwyczaj jamy brzusznej i pachwiny. Objawia się uwypukleniem zawartości danej części ciała. Miejsca te mają obniżoną odporność, co podnosi ryzyko wystąpienia choroby.

Wyróżnia się również przepuklinę:
  • pachwinową,
  • mosznową,
  • udową,
  • pępkową,
  • przepuklinę Richtera.
Rzadziej występują przepukliny przeponowe oraz cewy nerwowej.
Dolegliwość tę można podzielić na wrodzoną oraz nabytą, m.in. przepuklina pooperacyjna (powikłania po zabiegu). Wrodzona widoczna jest już w wieku dwóch lat i wynika najczęściej z niedorozwoju jam jeszcze w okresie płodowym. Nabyta przepuklina związana jest ze wzmożonym wysiłkiem fizycznym. Występować mogą zewnętrznie oraz wewnętrznie. Opisując budowę choroby, wymienić trzeba  wrota przepukliny, kanał przepukliny, worek przepuklinowy oraz zawartość. Zawartość przepukliny wypływa właśnie z miejsca, określanego jako wrota. Kanałem ów zawartość (znajdująca się w worku) dostaje się do tkanek podskórnych.
Przepukliny można się pozbyć operacyjne. Podczas zabiegu wszystko, co znajduje się w worku przepuklinowym zostaje usunięte. W tym celu konieczne jest wykonanie zagłębienia bądź nawet otwarcie jamy ciała i późniejsze jej zaszczycie. Zaleca się także leczenie zachowawcze, przy którym trzeba nosić specjalne pasy przepuklinowe.
Sposobów na unikanie tej nieprzyjemniej choroby jest kilka. Mowa tutaj jednak wyłącznie o przepuklinie nabytej. Po pierwsze dbanie o prawidłową masę ciała, gdyż otyłość zwiększa ryzyko zachorowania. Warto też kontrolować systematyczność wypróżnień, zaparcia również mogą sugerować kłopoty zdrowotne. Choroba częściej dotyka osoby starsze, gdyż wiek ma wpływ na ryzyko zachorowań. Natomiast przepuklina pępkowa bardzo często spotyka kobiety w ciąży. Inną z przyczyn wystąpienia dolegliwości może być zbyt niska ilość kolagenu w organizmie.
Przepuklina objawia się uczuciem dyskomfortu i bólu w miejscu wystąpienia zmian chorobowych. Po zauważeniu jakichkolwiek uwypukleń należy, jak najszybciej zgłosić się do chirurga. Powikłania w postaci martwicy jelit i zapalenia otrzewnej mogą doprowadzi nawet do śmierci. Natomiast długotrwałe uciskania na jądra, skutkować mogą bezpłodnością. Im szybciej wykryta, tym prostsza operacja i krótsza rekonwalescencja. Dobrze przeprowadzony zabieg sprawi, że nie wystąpią nawroty przepukliny.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone