Program Mieszkanie Plus zakończony

Program Mieszkanie Plus zakończony

Rządowy program Mieszkanie Plus został zakończony. Najemcy będą mogli wykupić wynajmowane obecnie mieszkania na preferencyjnych warunkach. W najbliższym czasie ma się pojawić nowe rozwiązanie skierowane do osób, które nie chcą lub nie mogą sobie pozwolić na zakup mieszkania.

Gdy w 2016 roku wchodził w życie program Mieszkanie Plus, najistotniejszą kwestią było zwiększenie dostępności mieszkań. Program zakładał znaczne zwiększenie liczby nowych inwestycji mieszkaniowych, dzięki czemu miał być zaspokojony popyt na mieszkania, których ciągle na rynku brakuje.

Na czym polegał program Mieszkanie Plus?

Rządowy program Mieszkanie Plus to rozwiązanie, którego celem była poprawa sytuacji mieszkaniowej Polaków. W ramach programu miało powstać 100 tys. mieszkań na wynajem z umiarkowaną wysokością opłat czynszowych. Budynki powstawały na publicznych gruntach, co obniżało koszt inwestycji oraz miało sprawić, że mieszkania będą budowane w atrakcyjnych, dobrze skomunikowanych lokalizacjach.

W ramach Mieszkania Plus można się było ubiegać o wynajem mieszkania z dojściem do własności. Wsparciem dla najemców korzystających z programu jest pomoc państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu, czyli program Mieszkanie na Start.

W trakcie programu postało kilkadziesiąt tysięcy mieszkań i jest to wynik znacząco poniżej oczekiwań. Jednak według rządzących, zmiana przepisów i usprawnienie całego procesu administracji przyczyniło się do tego, że mieszkań buduje się coraz więcej i niska podaż nie stanowi obecnie większego problemu.

Co w zamian za program Mieszkanie Plus?

Premier Mateusz Morawiecki przyznał, że Mieszkanie Plus nie spełniło oczekiwań. Dlatego na konwencji PiS w czerwcu lub najpóźniej we wrześniu zaprezentowany zostanie nowy program, który będzie wzmocnieniem obecnego programu mieszkaniowego. Obecni najemcy mieszkań, które powstały w ramach zamykanego właśnie programu będą mogli je wykupić na bardzo preferencyjnych warunkach.

Aktualnie, w warunkach zwiększonej podaży nowych mieszkań, rząd wspiera stronę popytową, wprowadzając program ułatwiających sfinansowanie zakupu pierwszego mieszkania. W lipcu banki mają zacząć przyjmować wnioski na kredyt o preferencyjnych warunkach. W ramach programu Bezpieczny Kredyt 2% osoby do 45 roku życia będą mogły otrzymać kredyt na zakup pierwszego mieszkania lub budowę domu. Kwota kredytu będzie mogła wynieść do 500 tys. zł lub 600 tys. zł w przypadku małżeństw, lub osób wychowujących przynajmniej jedno dziecko.

Wraz z wkładem własnym w wysokości do 200 tys. zł Bezpieczny Kredyt 2% umożliwi sfinansowanie zakupu nieruchomości w cenie 700 tys. zł lub 800 tys. zł w zależności od sytuacji kredytobiorcy.

Brakujący wkład własny może pochodzić z gwarancji BFG w ramach programu Mieszkanie bez wkładu własnego lub ze środków zgromadzonych na Koncie Mieszkaniowym. Są to dwa inne programy wspierające w zakupie mieszkania.

Na razie nie wiadomo, na czym może polegać nowy program wspomniany przez Premiera. Na dodatkowe informacje musimy jeszcze poczekać.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone