Choroby, leki i porady zdrowotne

Witaj Guest

Search:

Heterochromia

Wersja PDF | Drukuj
Artykuł dodany w dniu Tue, 27 Sep 2011 przez Admin o godz. 1:53 PM
Liczba odsłon: 34306; liczba słów: 361
Liczba komentarzy: 7

Jedną z najbardziej niezwykłych i fascynujących wad genetycznych, które wcale nie muszą wiązać się z odrzuceniem społecznym, jest z heterochromia. Choroba ta objawia się różnobarwnością tęczówki, przez co oczy mają inny, niezwykły kolor.

Wiele gwiazd show biznesu decyduje się na noszenie dwukolorowych soczewek, by uzyskać właśnie take efekt. Wyróżnia się dwie odmiany tego zaburzenia.

  1. heterochromia iridis to różnobarwność jednej tęczówki,
  2. heterochromia iridium występuje wówczas, gdy obie tęczówki mają inną barwę.

Przyczyna tej wady leży w innym położeniu barwnika na przynajmniej dwóch częściach tęczówki jednego oka oraz na odmiennym zabarwieniu oczu. Wada ta nie jest uciążliwa i nie wywołuje poważniejszych konsekwencji związanych ze wzrokiem. Występuje także u zwierząt.

Statystycznie heterochromia dotyka tylko 1 proc. populacji ludzi. Narząd określany jako tęczówka oka wyposażony jest w wiele włókien mięśniowych, których zadaniem, poprzez nieustannie zwężanie i rozszerzenie, jest dostosowanie właściwej ilości światła, które działa na soczewkę. Zaburzenie koloru tęczówki wywoływane jest przez wadę genetyczną i związane jest z nieodpowiednią zawartością melaniny. Dotyczyć ono może również włosów lub skóry. Najczęściej jest dziedziczone.

Heterochromia to efektowna wada genetyczna. Chory może mieć jedno oko brązowe, a drugie niebieskie bądź filetowy pierścień na piwnej tęczówce. Takie spojrzenie z pewnością robi wrażenie. Nie brakuje gwiazd, które posiadają heterochromię, różnobarwne tęczówki mają m.in. David Bowie, Jane Seymour oraz Dan Ackroyd. Zaburzenie to często kojarzone jest również z psami rasy husky.Tagi:

Autor

Autor: Aneta


Ocena: 4.9

Komentarze

Mon, 5 Mar 2012 o godz. 8:33 PM, przez barbara
Przezylam juz wiele lat i dopiero dowiedzialam sie jak nazywa sie ta wada (odmienny kolor oczu).Jestem wlascicielka jednego oka niebieskiego koloru a drugiego brazowego.Wierzcie mi pisze szczerze ze jest to bardzo ciekawe,fascynujace i nie mam przez to problemow w srodowisku,a wrecz przeciwnie,kazdy sei zachwyca .Jest to rzadko spotykane.Dostaje bardzo mile komplementy.Pozdrzwiam wszystkich z takimi oczami.Prosze inne osoby o kontakt!

Tue, 6 Mar 2012 o godz. 11:25 PM, przez alex
Ja mam tak, ze mam zielone oczy, ale centralnie mam brązową plamkę. To tez heterochromia. W sumie z daleka nie widac, ale czesto spotykalam sie z roznymi opiniami. Jedni mowia, ze mam dziwne oczy, innym sie podobaja ... ^^ ja osobiscie je lubie.

Tue, 13 Mar 2012 o godz. 1:06 AM, przez Anett
U mnie z kolei cały obwód wokół źrenicy mam piwny a pozostała tęczówka jest zielona :)

Tue, 13 Mar 2012 o godz. 12:47 PM, przez Aga
Natomiast ja mam niebieskie oczy a wkoło źrenicy mam zielone. Niedawno odkryłam jak ta wada się nazwa i że w ogóle takie coś istnije. Pozdrawiam.

Fri, 16 Mar 2012 o godz. 3:53 PM, przez Marta
Ja również mam zielone oczy, a wokół źrenicy są brązowe, (ten brąz jest ułożony w takie jakby promienie od źrenicy), ludzie bardzo często nie wiedzą jaki mam kolor oczu i bardzo często się nimi zachwycają ;]

Sun, 8 Apr 2012 o godz. 10:03 PM, przez Ola
Ja bym chciała mieć takie oczy ;D

Tue, 24 Apr 2012 o godz. 8:24 PM, przez Mariusz
WITAM SERDECZNIE U MNIE PRZEBARWIENIE WYSTĘPUJE NA JEDNEJ TĘCZÓWCE POŁOWA JEST PIWNA A DRUGA NIEBIESKA POZDRAWIAM

Dodaj komentarz

Twoje imię:


Twój Email:


Komentarz

Wpisz poniższy kod

Visual CAPTCHA