Jaskra – objawy i leczenie

Jaskra jest chorobą oczu, która prowadzi do uszkodzenia nerwu wzrokowego, co z kolei może wpłynąć na pogorszenie lub całkowitą utratę wzroku. Jako główną przyczynę powstawania tej choroby podaje się nadmierny wzrost ciśnienia wewnątrz gałki ocznej.

Według danych szacunkowych na całym świecie na jaskrę choruje około 67 milionów ludzi. W Polsce liczba takich osób oscyluje w granicach 700 tysięcy. Zatrważająca jest natomiast jeszcze jedna statystyka mówiąca, iż około 6 milionów ludzi z powodu jaskry jest całkowicie niewidomych.

Wśród czynników mających wpływ na występowanie jaskry wymienia się m.in.

  • wiek,
  • niskie ciśnienie krwi,
  • cukrzycę,
  • krótkowzroczność.

Natomiast do objawów choroby natomiast należą na przykład zmniejszenie ostrości wzroku jak również ograniczenie pola widzenia.

Jaskra jest niestety chorobą nieuleczalną. Zmiany, które już zaszły, nie mogą zostać cofnięte. Niemniej jednak w przypadku szybkiego wykrycia choroby możliwe jest zatrzymanie jej dalszego rozwoju. Leczenie jaskry może odbywać się na drodze farmakologicznej, operacyjnej bądź też laseroterapii. Przede wszystkim jednak należy pamiętać o regularnych badaniach u okulisty, gdyż tylko one pozwalają szybko wykryć jaskrę i ograniczyć jej rozwój.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone