Pigułki antykoncepcyjne dla mężczyzn

Naukowcy z Centrum Medycznego Columbia University są coraz bliżsi opracowania pigułki antykoncepcyjnej dla mężczyzn. Znają już mechanizm, który może pomóc im osiągnąć ten cel.

Obecnie dostępne metody antykoncepcyjne w większości leżą po stronie kobiety. To ona ma na głowie zapobieganie ciąży, niestety nie bez konsekwencji. Pigułki antykoncepcyjne tolerowane są bowiem różnie, nie zawsze bez komplikacji. Być może już wkrótce ten problem będą mogli przejąć mężczyźni. Prace nad przygotowaniem środków farmakologicznych dla mężczyzn weszły już w zaawansowaną fazę. Wiadomo, że nie powstaną one w formie zastrzyków, a tabletek do codziennego przyjmowania. Istnieje jednak szansa, że będą na tyle skuteczne, że wystarczy zażywać je raz w tygodniu.

Naukowcy zakończyli już testowanie tej metody na szczurach. Nie zaobserwowali żadnych komplikacji. Pigułka, w okresie przyjmowania, skutecznie wstrzymuje produkcję nasienia. Po jej odstawieniu, mechanizm wraca do normy nie powodując problemów z płodnością. Jednocześnie stosowanie pigułki nie daje żadnych skutków ubocznych – u myszy nie zaobserwowano problemów z krążeniem, ani obniżonego libido.

Kierująca badaniami dr Debra Wolgemuth przyznaje jednak, że kolejne testy bezpieczeństwa pigułki dla panów potrwają jeszcze kilka lat. Niezbędna jest bowiem absolutna pewność, że działanie pigułki jest odwracalne.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone