Choroby, leki i porady zdrowotne

Witaj Guest

Search:

Dna moczanowa, czyli artretyzm

Wersja PDF | Drukuj
Artykuł dodany w dniu Mon, 16 Apr 2012 przez Admin o godz. 1:08 PM
Liczba odsłon: 13658; liczba słów: 414
Liczba komentarzy: 1

Dna moczanowa to choroba znana raczej pod nazwą artretyzm. Zaburzenie metabolizmu kwasu moczowego można podzielić na dwa rodzaje:

  • pierwotny,
  • wtórny.

Dna pierwotna to najczęściej niewłaściwe wydalanie kwasu moczowego do nerek lub jego nadmierne produkowanie. Natomiast dna wtórna związana jest z nadprodukcją kwasu moczowego, będącego konsekwencją innych chorób, np. białaczki lub niedokrwistości hemolitycznej. Dna wtórna można wystąpić także po chemioterapii lub radioterapii stosowanej w trakcie leczenia nowotworu.

Głód, choroby nerek oraz kwasica ketonowa również mogą przyczynić się do pojawienia się tego zaburzenia. Dna moczanowa objawia się silnym bólem najczęściej jednego stawu. Atak stawu śródstopno-paliczkowego palucha medycznie nazywany jest podagrą. Ponadto występuje też chiragra (stawy ręki), gonagra (staw kolanowy) i omagra (staw barkowy).

Symptomy choroby pojawią się w godzinnych porannych lub po obfitym posiłku wraz z alkoholem. Częstotliwość ataków to zazwyczaj raz na trzy tygodnie. Konieczne jest zastosowanie odpowiedniej kuracji, by móc funkcjonować w pełni normalnie. Brak właściwej terapii możne doprowadzić do powstania guzków, ubytków kostnych i kamicy moczanowej.

Diagnostyka dny moczanowej opiera się na ustaleniu, czy w płynie stawowym znajdują się kryształki kwasu moczowego. Niezbędne jest także przeprowadzenie wywiadu środowiskowego, by ustalić nawyki pacjenta. Choroba ta atakuje najczęściej mężczyzn w wieku powyżej 40 lat. Ma ona związek z niezdrowym stylem życia i chorobami cywilizacyjnymi. Osoby chore na dnę moczanową wyglądają zdrowo, są odżywione i dobrze zbudowane.

Leczenie artretyzmu przebiegać może na trzy sposoby:

  1. W pierwszym likwidowana jest reakcja zapalna organizmu poprzez zastosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
  2. Można także starać się obniżyć poziom kwasu moczowego we krwi za pomocą właściwej diety i leków moczopędnych. Z jadłospisu wyeliminowane zostają: mięso, rośliny strączkowe, alkohol.
  3. Ostatnia metoda to usuwanie powstałych powikłań poprzez rehabilitację narządów ruchu, operację guzków i wzmocnienie nerek.


Tagi: choroby stawów

Autor

Autor: Aneta


Ocena: 3.0

Komentarze

Mon, 28 May 2012 o godz. 9:09 PM, przez Mieczysław
Choruję na dnę moczanową.Najczęściej puchną mi kolana.Wiem jaki to uporczywy ból.Stosuję dietę,staram się utrzymywać wagę na jednakowym poziomie,a jak jest to możliwe,to jeszcze niżej.Naprawdę warto się poświęcić stosując dietę.Czytałem różne wypowiedzi i nie uwierzę w to,że można chorować na dnę,nie stosować żadnej diety,pić alkohol i nie mieć żadnych objawów.Dna moczanowa jest groźna i trzeba o siebie zadbać.Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twoje imię:


Twój Email:


Komentarz

Wpisz poniższy kod

Visual CAPTCHA