Toksoplazmoza - choroba odzwierzęca

Toksoplazmoza to dość powszechna choroba, która występuje u ludzi oraz zwierząt. Jej przyczyną jest zarażenie pierwotniakiem rodzaju Toxoplasma gondii. Przenoszona jest najczęściej przez koty domowe, które w przypadku toksoplazmozy są żywicielem ostatecznym. Natomiast ludzie, inne ssaki i ptaki mogą żywicielem pośrednim.

Toksoplazmoza występuje a całym świecie. Jednak duża liczba zarażonych nie oznacza wielu chorych. Głównie mamy do czynnienia z noscielami. Toksoplazmozą można zarazić się jedząc surowe albo niedogotowane mięso, w którym znajdują się cysty z bradyzoitami T. gondii. Ponadto ryzko choroby wystepuje w momenice zjadzenia czegoś, co miało kontakt z zanieczyszczonym kałem, moczem lub śliną zwierząt, majacych toksoplazmozę. Ponadto choroba przenoszona jest drogą kropelkową oraz przez transplantacje.

Chore koty wydalają oocysty. Zawrte są one w kale, nie giną w środowisku zewnętrznym, dlatego łatwo może dojść do zarażenia ssaków lub ptaków. Objawy zarażenia raczej się nie ujawniają. Zachorowanie na toksoplazmozę w przypadku szczurów ujawnia się zanikiem naturalnych rekacji samozachowyczych, czyli braku uczucia niebezpieczeństwa przed drapieżnikiami. Natomiast u ludzi toksoplazmoza prowadzi do gorączki, powiększenia węzłów chłonnych, występują objawy sugerujące grypę, dojść może też do zapalenia mózgu i opon mózgowych oraz kłopotów ze stawowami.

Toksoplazmoza dzieli się na kilka podrodzajów. W przypadku określonych objawów może być toksoplazmoza:

Pod względem sposóbu zarażenia wystepuje toksoplazmoza:O autorze

Autor: Aneta