Choroby, leki i porady zdrowotne

Witaj Guest

Search:

Potówki – efekt przegrzania organizmu

Wersja PDF | Drukuj
Artykuł dodany w dniu Tue, 20 Jul 2010 przez Admin o godz. 9:13 AM
Liczba odsłon: 10991; liczba słów: 425
Liczba komentarzy: 0

Lato, wysokie temperatury – to dla organizmu trudne warunki. Szczególnie wrażliwe są na nie dzieci, jednak dorośli też często reagują nadmierna potliwością i zmianami skórnymi.

 

Efekty przegrzania najpierw widoczne są na skórze – powstają tak zwane potówki, czyli czerwone wykwity pęcherzykowe pojawiające się w wyniku schorzenia gruczołów potowych. Najczęściej spotykane są potówki u niemowląt. Taka wysypka dziecięca najczęściej występuje na tułowiu, pod pachami, w pachwinach i na buzi. Nie jest jednak dużym powodem do zmartwień, bo tak szybko jak się pojawia, tak i znika.

 

Potówki nie wymagają długotrwałego leczenia, cenna jest jednak wyjątkowo staranna pielęgnacja niemowląt. To zaoszczędzi im cierpień spowodowanych uciążliwym swędzeniem. Jeśli tylko zauważymy nawet najmniejsze zmiany skórne u maluszka – będzie to dla nas sygnał, że jest mu za ciepło, a do takich sytuacji nie powinno się dopuszczać. Należy też podjąć odpowiednie kroki. Potówki skutecznie zwalczają zasypki z kwasem borowym czy maści z mentolem. Dobre są też domowe sposoby. Sprawdza się też mąka ziemniaczana dodawana do kąpieli lub używana jako zasypka stosowana bezpośrednio na skórę, a nie na oliwki czy maści. Ulgę przyniosą także kąpiele w naparze z rumianku.

 

O ile krostki u dzieci zdarzają się dość często, tak potówki u dorosłych to raczej rzadkość. Mogą też przeradzać się w stany zapalne w postaci grudek wypełnionych płynem. Pojawiają się najczęściej po intensywnym wysiłku w wysokiej temperaturze lub po pobycie w klimacie tropikalnym zazwyczaj wyłącznie na tułowiu. Osoby szczególnie wrażliwe na takie reakcje skórne powinny do minimum ograniczyć ryzyko ich występowania. Oznacza to ubieranie się odpowiednie do panującej temperatury, a także wybieranie bawełnianych tkanin przepuszczających powietrze.

 

Potówki - efekt przegrzania organizmu

 Tagi: choroby skóry

Autor

Autor: Dominika


Ocena: 3.0

Komentarze

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Twoje imię:


Twój Email:


Komentarz

Wpisz poniższy kod

Visual CAPTCHA