Borelioza – choroba z Lyme

Borelioza – choroba jest wywoływana przez specyficzne bakterie przenoszone przez kleszcze. Bakteria Borrelia ma tendencje do rozmnażania się we wszelkich narządach i z tego powodu może wywołać multum powikłań w tym najgroźniejsze – neurologiczne, takie jak zapalenie opon mózgowych, zapalenie mózgu lub porażenia nerwów. Najczęściej chorzy cierpią również na reumatyczne zapalenie stawów. Borelioza może być niebezpieczna dla głównej pompy organizmu – serca wywołując jego stan zapalny, a nawet bloki. W skrajnych przypadkach u chorych dochodzi do zaburzeń psychicznych.

Inną nazwą dla boreliozy jest choroba z Lyme. Posiada ona korzenie w tym amerykańskim mieście, gdzie ją pierwszy raz zdiagnozowano. Wbrew krążącym opiniom laików jest to choroba odzwierzęca i nie ma możliwości przeniesienia jej między ludźmi.

Objawy boreliozy można podzielić na trzy zasadnicze etapy. Etap infekcji charakteryzujący się zaczerwienieniem skóry lub naciekiem limfatycznym (obrzęk) oraz objawy grypo podobne. Kolejnymi objawami są dolegliwości stawowe, zapalenie opon mózgowych oraz serca. U skraju choroby dochodzi do zaburzeń pamięci, psychiki i czucia oraz porażenia nerwów obwodowych. Efekty choroby z Lyme mogą być różnorodne i indywidualne. Właśnie z powodu ich mnogości następuje wiele lekarskich pomyłek w diagnozie.

Leczenie boreliozy jest długotrwałe. Może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy. Aby zaoszczędzić sobie przykrej choroby powinniśmy zastosować się do kilku wytycznych. Sprawą priorytetową jest unikanie kleszczy. Pomoże nam w tym szczelne ubranie (wysokie buty, długie spodnie oraz rękawy), unikanie zalesionych obszarów, niesiadanie na pniach (ulubione siedlisko kleszczy), stosowanie środków ochronnych oraz sprawdzenie zmian na ciele po powrocie z lasu do domu.

Jeśli natkniemy się na kleszcza należy go usunąć pęsetą lub jak drzazgę długą igłą. Odwłok kleszcza należy chwycić jak najbliżej skóry i pociągnąć ku górze, a miejsce ukąszenia przemyć spirytusem. Jeśli kleszcz ulokował się głęboko, należy udać się do lekarza. Absolutnie nie wolno kręcić kleszczem lub smarować tłuszczem czy benzyną, takie praktyki mogą doprowadzić do rozprzestrzeniania się bakterii w organizmie.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone