Anoreksja (jadłowstręt)

Anoreksja (jadłowstręt) jest jedną z chorób związanych z zaburzeniem odżywiania. Głównym objawem anoreksji jest uporczywe głodzenie się i obsesyjna chęć zmniejszenia wagi ciała. Choroba ta dotyka głównie młode dziewczęta w okresie dojrzewania i po 25 roku życia, które są zwykle pozbawione pewności siebie, dla których szczupła sylwetka jest synonimem lepszego życia, powodzenia i szacunku otoczenia.Chorujesz na anoreksję? Udaj się do lekarza.

Choroba dotyka również mężczyzn. Zwykle zaczyna się od ograniczania jedzenia ze względu na kaloryczność. Często osoby cierpiące na anoreksję przechodzą na wegetarianizm, choć nie jest to regułą. Ilość i kaloryczność pokarmów jest stale zmniejszana. Do tego osoby chore stosują długotrwałe i intensywne ćwiczenia fizyczne. Często kontrolują swoją wagę i mierzą obwód ciała. Uporczywie sprawdzają kaloryczność każdego produktu spożywczego. Podobnie, jak w przypadku innych chorób o podłożu psychicznym, chorzy nie widzą w swoim zachowaniu nic niepokojącego i bardzo często konfliktują się z otoczeniem, co nakręca spiralę zaburzenia.

Choroba nieleczona powoduje nieodwracalne zmiany w organizmie takie jak

  • zaburzenia pracy narządów – nerek, serca, wątroby, zaburzenia hormonalne (w tym bezpłodność),
  • anemię,
  • problemy dermatologiczne.

W 10 % przypadków anoreksja powoduje śmierć w wyniku zagłodzenia. Anoreksja może też być wynikiem innego schorzenia np. depresji. Jedyną skuteczna terapią w tym schorzeniu jest psychoterapia.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone